Prawo

Czy nauczyciel może krzyczeć na ucznia?

Rok szkolny to dla wielu uczniów stresujący czas, nie tylko przez samą naukę. Są osoby, które codziennie muszą zmagać się z agresywnym i negatywne nastawionym do nich nauczycielem, który czuje się bezkarnie. Nie zawsze można udać się z tym problemem do wychowawcy albo dyrektora, bo to bardzo hermetyczne środowisko. Masz jednak zawsze możliwość pójścia z tym do kuratorium, jeśli uznasz, że problem jest naprawdę poważny.

Nauczyciel musi trzymać się relacji biznesowej


Nauczyciel to pracownik w szkole, nie jest ani lepszy, ani gorszy od Ciebie. Ma wobec Ciebie obowiązki, które musi wypełnić i nie może wykraczać poza nie. Próba przeniesienia relacji na wyższy poziom, nie ważne, czy miałby on być negatywny, czy pozytywny, jest niewskazana. Krzyczenie to spoufalanie się, zaznaczanie swojej dominacji i wykraczanie poza swoje kompetencje. Nauczyciel, który się do tego posuwa, nie wykorzystuje sprawdzonych narzędzi pedagogicznych, posuwa się zdecydowanie za daleko w budowaniu relacji z uczniem. Jeśli jest to dla Ciebie niekomfortowe, masz prawo to zgłosić.

Krzyk to już przemoc


Krzyk to forma przemocy psychicznej, a czasem nawet fizycznej. Nie mówiąc już o tym, że to upokorzenie ucznia na forum klasy. Krzyk nie jest sprawdzoną metodą pomagającą nauczyć opornego ucznia obecnie omawianych zagadnień. Każdy nauczyciel, który się do niego posuwa, staje się agresorem i jest potencjalnie niebezpieczny. Takie zachowania należy natychmiast zgłaszać odpowiedniej osobie. Agresywny nauczyciel nie powinien być dopuszczony do pracy z dzieckiem, szczególnie w młodym wieku, którego psychika dopiero się kształtuje. Wykorzystywanie swojego autorytetu w taki sposób jest niedopuszczalne.

Nauczyciel też musi okazywać szacunek


Nauczyciel nie jest lepszy od ucznia, a nawet jakby jego stanowisko z jakiegoś powodu było ważniejsze, nie zwalnia go to z obowiązku okazywania szacunku. Upokarzanie ucznia poprzez krzyk zawsze jest równoznaczne z jego brakiem. Nawet jeśli nauczyciel uważa, że należy mu się specjalne traktowanie albo że ma władzę nad młodszymi osobami, to według wszelkich zasad moralnych nie może się nad nimi wywyższać. Krzyk jest pokazaniem w jednoznaczny sposób, że nie szanuje się swojej pracy i nie powinno się pracować z młodymi ludźmi. Masz prawo zgłosić takie zachowania, jeśli czujesz się w ten sposób upokarzany.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Czy nauczyciel może krzyczeć na ucznia?
  1. Myślę, że krzyk to nie jest dobre rozwiązanie. Rodzice powinni inaczej załatwiać sprawy z dzieckiem niż krzykiem, a co dopiero nauczyciel.

Comments are closed.